Yetersiz ve Kalitesiz Uyku KOAH Ataklarına Neden Olabiliyor

Kaliteli ve yeterli uyku her bireyin en temel ihtiyaçlarının başında gelir. Uyku vücudun ve zihnin yeniden şarj olmasını sağlar, sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır; düşünme, konsantrasyon, hafıza gibi bilişsel süreçlerin kalitesini doğrudan etkiler. Sağlıklı bireyler dahi yetersiz ve kalitesiz uyku deneyimi yaşadıklarında çeşitli şikâyetler hissedebilirler; kronik hastalıklara sahip olanlar için durum ne yazık ki tehlikeli bir hal alabilir.

The National Instutes of Health tarafından desteklenen bir araştırmada yetersiz ve kalitesiz uykunun, KOAH hastalarında tehlikeli atakların oluşma riskini önemli ölçüde artırdığı gösterilmiştir. Bulgular yetersiz ve kalitesiz uyku uyuyan KOAH hastalarının, yeterli ve kaliteli uyku uyuyan KOAH hastalarına oranla şiddetli ataklar geçirme riskinin %25 ila %95 oranında artış gösterdiğine işaret etmektedir.

KOAH Atakları Günler ve Hatta Haftalar Sürebilir

KOAH ilerleyici nitelik taşıyan kronik bir hastalıktır. Alevlenme olarak da bilinen KOAH atakları günler ve hatta haftalar boyunca devam edebilir. Hava kirliliği, soğuk algınlığı ve grip virüsleri gibi birçok unsur alevlenmeleri tetikleyebilir. Uyku kalitesinin düşmesi bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve KOAH hastalarının ek hastalıklar yaşamasına yol açabilir. Diğer bir deyişle KOAH hastalarının yetersiz ve kalitesiz bir uyku deneyimi yaşaması bağışıklık sistemlerinde güvenlik açığı oluşturur.

Bugüne dek KOAH hastalarının sıklıkla uyku bozukluğu yaşadıkları bilinse de uyku bozuklukları ve atak riskindeki artış arasındaki bağlantı hakkında net veriler bulunmamaktaydı. The National Instutes of Health tarafından desteklenen araştırma ile eksik olan bağlantı ile ilgili somut veriler elde edilmiştir.

Elde Edilen Veriler 3 Yıllık Bir Çalışmaya Dayanıyor

Çalışma dahilinde 1647 KOAH hastası takip edilmiştir. Bu hastaların bir kısmı sigara kullanmaya devam eden bir kısmı sigarayı bırakmış kişilerdi. 3 yıl boyunca devam eden araştırma dahilinde katılımcıların KOAH atakları kaydedildi ve bu ölçümler uyku kalitesi ile kıyaslandı. Uyku kalitesi belirlenirken uyku süresi, uyku zamanlaması, uyanma sıklığı gibi çeşitli parametreler kullanıldı.

Bulgular doğrultusunda uyku kalitesinin düşüklüğü ile KOAH alevlenmelerinin artışı arasında güçlü bir ilişki bulundu. Bu ilişki KOAH hastalarında uyku kalitesinin artırılmasının önemini bir kez daha ortaya çıkardı.

KOAH Hastalarının Uyku Kalitesi Nasıl Artırılır?

KOAH hastalarının uyku kalitesinin artırılması amacıyla;

  • Akciğerlerdeki stresi azaltmak adına hafif dik bir pozisyonda uyumak,
  • Gün içerisinde kısa uykulardan kaçınmak,
  • Yatağa gitmeden önceki 30-60 dakikalık süreçte elektronik cihazlardan uzak durmak,
  • Gün içerisinde sağlık durumunun el verdiği ölçüde hareketli olmak,
  • Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışarak bir uyku rutini oluşturmak,
  • Yatak odasındaki gürültüyü azaltmak ve ışık kaynaklarını uyku sırasında kapatmak,
  • Uyku apnesi belirtileri yaşandığı takdirde uyku testi yaptırmak,
  • Gerekli durumlarda oksijen terapisi almak gibi farklı stratejilerin denenmesi mümkün olabilir.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.