Akciğer Sağlığını İyileştiren 10 Besin

Sağlıklı bir birey de olsanız hali hazırda kronik solunum sistemi hastalıkları da yaşasanız akciğer sağlığınızı iyileştirmek için çeşitli adımlar atabilirsiniz. Çevresel toksinlere maruziyetinizi azaltabilir, sigara dumanından uzak durabilir, genel sağlık durumunuza uygun egzersizler yapabilirsiniz. Bu noktada beslenmenize de dikkat etmeniz önemlidir. Nitekim yapılan bilimsel araştırmalar sonuçları da beslenmenin akciğer sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermekte; özellikle astım, KOAH ve pulmoner fibroz gibi hastalıklarda sağlıklı beslenme ile hayat kalitesinin yükseltilebileceği bilinmektedir. Bu yazımda akciğer sağlığına katkı sunan besinler hakkında bilgi bulabilirsiniz, faydalı olması dileğiyle…

Elma

Kış aylarının en çok sevilen ve tüketilen meyvesi olan elmanın birçok faydası olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalar düzenli elma tüketiminin akciğer fonksiyonlarını iyileştirebileceğini gösteriyor. Haftada 5 ve üzerinde adette elma tüketiminin hem akciğer fonksiyonlarını iyileştirdiği hem de KOAH riskini azalttığı biliniyor. Ek olarak bu meyvenin düzenli olarak tüketilmesi ile akciğer kanseri ve astım riskinin düşebildiği yönünde veriler mevcut. Bu faydalarının nedeninin elmanın içerisindeki flavonoid ve C vitamini gibi güçlü antioksidanlar olduğu düşünülüyor.

Zerdeçal

Güçlü bir antioksidan olan zerdeçal aynı zamanda antinflamatuar etkiye sahip. Bu nedenle genel sağlığın desteklenmesi için zerdeçal tüketimi sıklıkla öneriliyor. İçeriğindeki ana aktif bileşen olan kurkuminin de akciğer fonksiyonlarının desteklenmesinde etkili olduğu kabul ediliyor. Kurkuminin etkisi sigara içicilerinde de görülüyor. Zerdeçal tüketimini yoğun şekilde gerçekleştiren sigara içicilerinin akciğer fonksiyonlarının zerdeçal tüketmeyen sigara içicilerine oranla %9,2 oranında daha fazla olduğu yönünde araştırmaların var olduğu biliniyor.

Domates

Türk mutfağının vazgeçilmez meyvelerinden olan domatesin içeriğindeki likopen, güçlendirilmiş akciğer sağlığı ile ilişkili bir antioksidan olarak düşünülüyor. Domates ve domates ürünlerinin düzenli tüketilmesinin astım hastalarında havayollarındaki iltihabı azalttığı ve KOAH hastalarında akciğer fonksiyonlarını iyileştirdiği biliniyor. 2019 yılında bu konuda bir çalışma da gerçekleştirildi. 105 astım hastasının katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada domates kullanımı sonucu astım belirtilerinin daha iyi kontrol edilebildiği gösterilmiştir.

Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana hem uygun fiyatlı hem lezzetli bir yiyecektir. İçeriğinde bol miktarda antosiyanin bulunur. Antosiyanin akciğer fonksiyonlarındaki düşüşü yavaşlatmaya yardımcı olur. Kırmızı lahananın akciğer sağlığı için faydalarının ardındaki bir diğer neden de yüksek oranda lif barındırmasıdır.

Zeytinyağı

Salatalarda ve yemeklerde sıklıkla kullandığımız zeytinyağının aynı zamanda astım gibi solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip olduğu düşünülüyor. Antienflamatuar etkili antioksidanlar barındıran zeytinyağında E vitamini de bulunuyor. 871 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen bir araştırmada zeytinyağı tüketiminin astım riskini düşürdüğü, Akdeniz diyetinin ise KOAH hastalarının akciğer fonksiyonları için iyi olduğu sonuçları elde edilmiştir.

Mercimek

Yüksek miktarda lif içeren ve mutfağımızda da sıklıkla yer alan mercimek; magnezyum, demir, bakır ve potasyum gibi akciğer fonksiyonlarını destekleyen birçok bileşene sahip. Tüm bu söylemler çıkarımlarla sınırlı değil, yapılan araştırmalar sonucunda mercimek tüketiminin akciğer kanseri ve KOAH hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olabildiği sonuçlarına sahibiz.

Kakao

Bitter çikolata gibi yüksek oranda kakaolu besinlerin antioksidan ve akciğer havayollarının rahatlamasını sağlayan teobromin adı verilen bileşikler içerdiği biliniyor. Bu faydalara ek olarak kakao tüketimi ile alerjik solunum semptomlarının azaltılabildiği gösterilmiştir. Tabii kakao tüketimi için doğru besin kaynaklarının tercih edilmesi gerekir. Şeker oranı çok az olan ya da mümkünse şeker barındırmayan, yüksek oranda kakao içeren besin kaynakları sağlıklı tercihler olarak ön plana çıkar.

Kahve

İçeriğindeki kafein ve antioksidanlar ile enerji verdiği bilinen kahvenin enerji vermeye ek olarak akciğer sağlığını desteklemede de rolü olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalar kahve tüketiminin hem akciğer fonksiyonlarının iyileşmesine hem de solunum hastalıklarının oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Astım hastalarının şikayetlerini azaltmaya yardım eden kahvenin kan damarlarının açılmasında da etkili olduğu biliniyor.

Biber

Biberin en zengin C vitamini kaynaklarından olduğunu biliyor muydunuz? Suda çözülebilen vitaminlerden olan C vitamini vücutta çok güçlü bir antioksidan görevi görür. Özellikle sigara içen kişilerin beslenmesine eklemesi gereken C vitamini zengini besinlerden biri de biberdir. Sigara tüketiminin vücuttaki antioksidan depolarına verdiği hasarı minimize eden C vitamini tüketiminin ihmal edilmemesi ve bu vitaminin efektif şekilde alınabilmesi için biberin beslenme düzenine dahil edilmesi gerekir.

Yeşil Çay

Sağlık için birçok faydası olduğu bilinen yeşil çay içerisinde antioksidan ve antienflamatuar özellikte bileşenler bulunur. Dokularda skar oluşumunu engellediği bilinen yeşil çayla ilgili yapılan bazı araştırmalar, yeşil çayın pulmoner fibroz tedavisine yardımcı olabildiğini göstermektedir.

Tüm bu besinler akciğer sağlığı için destekleyici nitelik taşışa da tek başlarına bir mucize yaratamayacaklarının bilinmesi gerekiyor. Akciğer sağlığına iyi gelen besinler kadar akciğer sağlığına zarar verenler hakkında da bilgi sahibi olmamız önemli.

İşlenmiş et ve et ürünlerinin tercih edilmesi, düzenli alkol tüketimi, içecek tercihinin şekerli olanlardan yana yapılması ve fazla tuz kullanımı gibi alışkanlıkların akciğer sağlığı için olduğu kadar genel sağlığa da zarar verdiği biliniyor.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.