KOAH Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

KOAH hastalarının nefes darlığı şikayetlerinin kontrol altına alınabilmesi ve enfeksiyon oluşumunun engellenmesi için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Sağlıklı bir beslenme rutini KOAH hastalığını tedavi edemese de hastaların yaşam kaliteleri üzerinde fark edilebilir bir etki yaratacaktır.

KOAH hastalarının diyetleri kişiye özel planlanmalıdır. Kilo kontrolünün sağlanması kritik derecede önemlidir. Fazla kilo akciğer kapasitesinin azalmasına, nefes darlığının artmasına ve ikincil sağlık sorunlarının oluşumuna neden olabilir. Kilo kontrolünün sağlanmasının yanı sıra su tüketimine de dikkat edilmesi gerekir. Vücut susuz kalırsa mukus kalınlaşır ve öksürük sorununda artış yaşanır.

Karbonhidrat Tüketimi Azaltılmalıdır

Beslenme programında minimum karbonhidrat bulunması karbondioksit üretiminin en aza inmesine ve KOAH hastalarının kandaki karbondioksit oranının kontrol edilmesine katkıda bulunabilir. 2015 yılında Lung Journal’da yayımlanan bir araştırmada ketojenik diyetin ve Akdeniz diyetinin KOAH hastalarının semptomlarının kontrol altına alınmasında etkili olduğu gösterilmiştir. KOAH hastalarının yağ tüketimi ile, aşırıya kaçılmadığı takdirde, bir sıkıntısı yoktur. Günlük kalori miktarının yarısı sağlıklı yağlardan alınabilir. Sadece karbonhidrat miktarının azaltılması dengeli ve sağlıklı beslenildiği şeklinde de yorumlanmamalıdır. KOAH hastalarının birçok farklı besine ihtiyacı olacaktır.

Öğünler Zenginleştirilmelidir

KOAH hastaları protein zengini besinler tüketebilir. Yumurta, kırmızı ve beyaz etler onların günlük protein ihtiyacını karşılamak için gereklidir. Özellikle somon, uskumru ve sardalye gibi yağlı balıklar düzenli olarak tüketilmelidir. Protein haricinde lif bakımından zengin ve yavaş sindirilen kompleks karbonhidratların da ihmal edilmemesi gerekir. Fasulyeler, yulaf, arpa, bezelye, mercimek ve kinoa KOAH hastalarının tüketmesi gereken besinler arasında gösterilebilir. Taze meyve ve sebzeler de içerisinde barındırdıkları lifler, mineral ve vitaminler nedeniyle sağlığın korunmasında yardımcı olacaktır. Sebze seçimi yaparken nişastasız olanların tercih edilmesi önemlidir.

Potasyum İçeren Besinler Unutulmamalıdır

Potasyum eksikliği kronik akciğer hastalıkları olmayan kişilerde dahi solunum sıkıntılarına neden olabilir. Çünkü bu mineral akciğerlerin genişleyip sönmesi için gerekli sinyallerin iletilmesine yardımcı olur. Kandaki potasyum seviyesi düşerse akciğerler genişlemeyebilir ve düzgün bir şekilde çalışamaz. Dolayısıyla nefes darlığı şikayetleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle de potasyum içeren besinler KOAH hastaları tarafından beslenme düzenine dahil edilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler, domates, kuşkonmaz, pancar, muz, portakal ve avokado potasyum içeren besinlere örnek  olarak gösterilebilir.

KOAH Hastaları Neleri Tüketmemeli?

KOAH hastalarının yemesi gerekenler kadar uzak durması gereken besinlerin de bilinmesi gerekir.

  • Tuz tüketimi kısıtlanmalıdır. Tuz fazla tüketildiğinde vücutta su tutulmasına neden olarak solunumu zorlaştırabilir.
  • Elma, kayısı, şeftali ve kavun bazı kişilerde şişkinliğe ve gaza neden olabilir. Benzer şikayetler yaşayan KOAH’lı hastaların bu meyveler yerine ananas ve üzüm gibi meyveleri tercih edebilirler.
  • Aynı şekilde şişkinliğe ve gaza neden olabilen sebzelerden de uzak durmak gerekebilir. Ancak herkes aynı sorunu yaşayacak diye bir genelleme yapmak doğru olmayacaktır. Bu nedenle KOAH hastalığı olanlar kendilerinde şişkinliğe yol açan sebze ve bakliyatlar nelerse onlardan uzak durabilirler.

Not: KOAH hastaları genel olarak kendilerinde hazımsızlığa ve gaz oluşumuna neden olabilecek içeceklerden, meyvelerden, sebzelerden ve bakliyatlardan uzak durmalıdır. Gaz oluşumu nefes darlığı sorununu şiddetlendirebilir.

KOAH hastalarının daha sağlıklı olabilmesi ve solunum şikayetlerinin azaltılabilmesi için ana yemeklerini erken bir saatte tüketmeleri önerilir. Gün içerisinde sık ancak küçük öğünler midenin fazla dolmasını engeller ve akciğerlerin genişlemesi için yeterince alanın korunmasını sağlar. Hızlı ve kolay hazırlanabilen sağlıklı yiyecekler özellikle hastalığı ilerlediği için hareketleri kısıtlanan kişilerin hayatını kolaylaştıracaktır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.