Zatürre Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Ateş, terleme, nefes alırken ya da öksürürken göğüs ağrısı, yorgunluk ve koyu renkli balgam gibi çeşitli belirtilerle etkisini hissettiren zatürre; virüs, mantar veya bakterilerin yol açabildiği tehlikeli bir akciğer hastalığıdır.

Zatürre hastalığı olan kişilerde akciğer dokularının iltihaplanması sonucu alveol adı verilen hava kesecikleri iltihapla veya sıvı ile dolarak solunan oksijenin kan dolaşımına girmesini engeller. Aynı şekilde kan dolaşımındaki karbondioksit gazının da vücut dışına çıkmasını zorlaştırarak kandaki karbondioksit oranının artmasına yol açar.

Zatürre her yaştan kişide görüşebilir ve şikayetleri de hastalığın türüne ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Bu yazımda sizlere zatürre hakkında bilinmesi gereken 5 önemli nokta hakkında bilgi aktarmak istiyorum.

1. Zatürre Her Yaştan Kişiyi Etkileyebilir

Az önce de belirttiğim gibi zatürre hastalığının yaşı yoktur. Elbette bazı kişilerin zatürreye yakalanma ihtimalinin diğerlerine oranla daha fazla olduğu söylenebilir. 2 yaşın altındakiler, 65 yaşın üzerindekiler, kronik akciğer hastalıkları olanlar, sistemik rahatsızlıkları bulunanlar, bağışıklık sistemi baskılananlar, alkol ve sigara kullananlar, kimyasal maddelere maruz kalanlar için zatürre riski daha yüksektir. Bu nedenle zatürreden korunmak için grip ve pnömokok aşısı yaptırılması ihmal edilmemelidir.

2. Zatürre Hayatı Tehdit Edebilir

Zatürre tedavisi zatürreye neden olan temel unsurun doğru tespit edilmesini gerektirir. Tedavisine geç kalındığında zatürre ölümcül bir hastalık haline gelebilir. Nitekim hem tüm dünyada hem de ülkemizde hastane başvurularının en sık nedenleri arasındadır ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında da beşinci sırada yer alır. Kişinin kronik hastalıkları olduğunda veyahut kişi ileri yaştaysa zatürrenin daha ağır seyredebildiği ve hayati risk oluşturabildiği bilinmektedir.

3. Zatürre ve Grip Arasında İlişki Vardır

Grip virüsü doğrudan zatürreye neden olabilir. Zatürreye neden olmasa da solunum yollarında yarattığı tahribat bakterilerin ve mantarların yol açtığı zatürre türünün ortaya çıkması için uygun zemin hazırlayabilir. Gribin zatürreye dönmesi halinde hastalığın çok daha ağır geçeceği bilinmektedir. Bu nedenle zatürreden ve gripten korunmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

4. Zatürre Bulaşıcı Olabilir

Çoğu bakteriyel pnömoni türü bulaşıcı değildir. Bakteriler bir kişiden diğerine yayılabilir, bulaşabilir ancak pnömoni burun ve boğazda bulunan bakterilerin akciğer dokusunu istila ettiğinde bağışıklık sistemi zayıf olan ya da zatürre için diğer risk faktörlerine sahip kişilerde ortaya çıkar. Yine de tüm bakteriyel veya viral zatürre türlerinin bulaşıcı olma potansiyelinin olduğu unutulmamalıdır. Zatürre olan bir yetişkinin ya da çocuğun bu hastalığı ne kadar süre ile bulaştırabileceğini söylemek için zatürreye neden olan mikrop veya organizmanın türünü bilmek gerekir.

5. Zatürre Önlenebilir

Her ne kadar zatürre ciddi bir akciğer hastalığı olsa ve birçok kişinin yaşamını tehdit edebilse de önlenebilir nitelik taşıdığı bilinmektedir.

  • Grip aşısı yaptırarak zatürreye yakalanma riski azaltılabilir. Özellikle 65 yaş ve üzerinde olanlar, kronik akciğer hastalıkları bulunanlar, riskli hastalarla karşılaşma ihtimali yüksek olan sağlık personelleri ve toplum hizmetinde çalışanlar her sene grip aşısı olmalıdır.
  • Pnömokok bakterisi nedeniyle oluşan zatürre toplum kökenli zatürre olarak tanımlanır ve görülme sıklığı çok yükseltir. Özellikle kış aylarında herkesi tehdit edebilen bu bakterinin yol açabileceği hastalıklardan korunmak için pnömokok aşısı yaptırılmalıdır. Konjuge Pnömokok ve Pnömokok aşıları her yaştan kişinin bu hastalığa yakalanma riskinin azaltılması için önemlidir. Detaylı bilgi için ZATÜRRE (PNÖMONİ) yazımı okuyabilirsiniz.
  • Ellerin düzenli olarak yıkanması gerekir.
  • Öksürürken ya da hapşırırken ağız tek kullanımlık mendillerle ya da dirsek ile kapatılmalıdır.
  • Sağlıklı beslenilmeli ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.
  • Sigara bırakılmalıdır.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.