Saman Nezlesi ve COVID-19

Mevsim geçişindeyiz, baharın gelmesi ile birlikte alerjik rinit hastaları hem alerjenlerin yarattığı semptomlarla hem de “acaba COVID-19’a mı yakalandım?” endişesiyle zor zamanlar geçirmeye başladı. Koronavirüs belirtileri ve saman nezlesi belirtileri büyük ölçüde benzerlik taşısa da aralarında ayırt edilmelerini kolaylaştıracak farklılıklar bulunuyor. Son günlerde alerji semptomları ile başvuran hastalarımdaki artışı göz önünde bulundurarak alerjik bünyesi olan kişiler için saman nezlesi ve COVID-19 arasındaki farkları bu yazımda paylaşacağım.

Mevsimsel alerjileri olan kişilerde burun akıntısı, nadir olarak öksürük, burunda kaşıntı, hafif dereceli boğaz ağrısı, zaman zaman genel bir yorgunluk hali ve sinüzit ile ilişkili baş ağrıları ortaya çıkabiliyor. Koronavirüs belirtilerini incelediğimizde benzer semptomların COVID-19 hastalarında da yaşandığını söyleyebiliyoruz. COVID-19 hastalarında nadir de olsa burun akıntısı; yorgunluk, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi semptomlar görülebiliyor. Yine de semptomların kesişmesi bu iki sağlık durumu belirtileri arasında fark olmadığı anlamına gelmiyor.

Alerjik rinit hastalarının alerji ve Koronavirüs belirtileri arasındaki en önemli farkları bilmeleri karşılaştıkları şikayetler karşısında nasıl önlem almaları gerektiğini yakından ilgilendiriyor.

Örneğin COVID-19 belirtileri arasında yüksek ateş oldukça sık görülürken alerji belirtileri arasında ateş bulunmuyor. Üstelik alerji hastaları kullandıkları ilaçları aldıklarında semptomları alerji kaynaklı olduğunda rahatlarken, aynı rahatlama maalesef COVID-10 hastalarında yaşanmıyor. Ateşe ek olarak COVID-19 hastalarında oluşabilen vücut ağrıları ve ishal gibi şikayetler de alerjisi olan kişilerde ortaya çıkmıyor.

Benzer şekilde alerjileri olan kişilerde görülen aksırma, gözlerde sulanma, gözlerde ve burunda kaşıntı gibi semptomlar da Coronavirus bulaşı sonrası yaşanan belirtiler arasında yer almıyor.

Bu noktada COVID-19’un en ayırt edici belirtilerinden olan nefes darlığı ile ilgili önemli bir açıklama yapmak istiyorum. Alerjik bünyeye sahip kişilerde astım tetiklendiğinde ortaya çıkan nefes darlığı ile COVID-19’un yol açtığı nefes darlığı karıştırmamalıdır. COVID-19, alerjisi ya da astım gibi kronik akciğer hastalığı olmayan kişilerde de nefes darlığı sorunu yaratır ve oluşan nefes darlığının tek nedeni COVID-19 hastalığının kendisidir!

 

Kaygıyı Azaltmak İçin Dikkatli Olmalısınız

Alerji mevsiminde başlayan şikayetler mevsimsel alerjisi olan kişileri ister istemez tedirgin ediyor. Bu tedirginliklerin hepsini anlıyor ve tüm hastalarıma hak veriyorum. Yine de alerjik semptomları minimize etmenin mümkün olduğunun bilinmesi ve gerekli tüm önlemlerin alınması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Alerjik şikayetlerin yoğun olarak yaşandığı bu süreçte alerjisi olan hastaların mutlaka evde kalmalarını öneriyorum. Astım ya da alerjilerin COVID-19’a yakalanma riskini arttırdığına dair kesin bir veri olmasa da hastalığın astımlı ve alerjik bünyeye sahip kişilerde daha şiddetli semptomlara neden olabildiği unutulmamalıdır.

Alerjisi olanların evde kalması, bünyelerinin tepki verdiği alerjenlerden mümkün olduğunca uzak durmaları ve uzmanlar tarafından önerilen ilaçları doğru dozda düzenli olarak kullanmaları alerji semptomlarının ortaya çıkmaması adına çok önemlidir. Bu şekilde yaşanan semptomların nedeni daha net öngörülebilir ve hastalar bağışıklık sistemlerini zayıflatabilecek kaygılardan kurtulabilirler.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.