Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitamin ve Mineraller

Korona virüsten korunmak giderek zorlaşıyor. Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının dünya nüfusunun %70’ini etkileyeceği yönünde bilim insanları açıklamalar yapıyor. Bu virüsün er geç bulaşacağı karamsarlığı aşı çalışmalarının hız kesmeden devam etmesi nedeniyle azalsa da aşı bulunana kadar yapılması gereken en önemli şey bağışıklık sistemimizi güçlendirmek olarak ön plana çıkıyor.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için egzersiz yapmamız, sigarayı bırakmamız, stresten uzak durmamız, yeterli ve kaliteli uyku uyuyup sağlıklı beslenmemiz gerekiyor. Tüm bu unsurlar eş zamanlı gerçekleştirildiğinde savunma mekanizmamız güçlendiği için coronavirus bulaşı gerçekleşse dahi semptomların şiddeti azalabiliyor. Elbette kişinin yaşının ve sahip olduğu kronik hastalıkların da semptom şiddetleri üzerinde etkisi olduğunun göz ardı edilmemesi gerekiyor.

“Evde Kal” çağrılarının arttığı ve bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler hakkında söylenenlerin kafaları karıştırdığı bugünlerde sizler için bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler ile mineraller ve bu vitaminlerle mineralleri içeren gıdalar hakkında bir blog hazırlamak istedim.

 

D Vitamini

Yağda çözünen D vitamini hem güneş ışığından sentezlenir hem de besinler aracılığı ile vücuda alınabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için en etkili vitaminler arasında yer alan D vitamini vücudun kalsiyum sentezinde de görev yaparak kemik sağlığını iyileştirir. D vitaminin metabolizmadaki etkisi kemik sağlığından ibaret de değildir. D vitamini merkezi sinir sistemini destekler, insülin seviyesini dengede tutar, kalp ve akciğer sağlığını destekler, gribe yakalanma riskini azaltır.

D vitamini eksikliği; verem ve bronşiyolit gibi akciğer hastalıkları ve koroner arter, miyokart enfarktüsü, kalp yetmezliği ve felç gibi kalp hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir. D vitaminin demir metabolizması üzerinde etkili olduğu ve D vitamini eksikliği olan çocuklarda anemi riskinin arttığı bilinmektedir. Gebelik ve emzirme döneminde de hem annenin hem de bebeğin sağlığını yakından ilgilendiren bu vitaminin eksikliği ülkemizde de yaygın olarak görülmektedir.

D vitamini eksikliği toplumuzda yaygın olarak görüldüğü için rutin kan tetkiklerinde D vitamini değerlerinin kontrol edilmesi gerekir. Güneş ışığına maruziyeti az olan, inflamatuar bağırsak hastalıkları bulunan, emzirme sürecinde olanlar ve cilt rengi koyu olan kişiler D vitamini eksikliği bakımından risk grubunda yer almaktadır.

D vitamini içeren besinlere süt, ayran, peynir, kefir, tereyağı, yoğurt, ton balığı, karaciğer, yumurta sarısı, maydanoz, yulaf ve mantar gibi örnekler verilebilir.

 

 

C Vitamini

Artık hepimiz C vitaminin bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için çok önemli olduğunu biliyoruz. C vitamini güçlü bir antioksidan olarak serbest radikallerle savaşarak metabolizmamızın sağlıklı bir şekilde işlemesine katkıda bulunuyor. Aynı zamanda akciğerleri zararlı patojenlere karşı koruyor ve suda çözünüp idrar ya da ter yoluyla vücuttan atılabiliyor. Kişinin günlük olarak vücuduna alması gereken C vitamini miktarı yaşa, cinsiyete, sigara içip içilmediğine ya da emzirme döneminde olup olunmadığına göre değişiklik gösterebildiği için C vitamini takviyelerinin de bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması gerekiyor.

C vitamini yönünden zengin besinler tüketerek de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitaminini sağlamanız mümkün. Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini içeren besinler arasında turunçgiller, ıspanak, limon, çilek, papaya, lahana, Brüksel lahanası, brokoli, kivi, kale bitkisi, tatlı patates ve domates gibi sebze ve meyveler yer alıyor.

 

A Vitamini

Vücut tarafından doğal yollarla üretilemediği için yalnızca hayvansal ve bitkisel gıdalar tüketilerek vücuda alınabilen A vitamini, bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli vitaminlerden biridir. Hayvansal gıdalardan retinol adı verilen aktif A vitamini bulunurken bitkisel gıdalarda “beta karoten” yer alır. Beta karotenler vücut tarafından kullanılmadan önce A vitaminine dönüştürülür. A vitamini metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlemesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına çoklu fayda sunar.

A vitamini içeren besinler arasında dana ciğeri, havuç, kale bitişi, tatlı patates, ıspanak, marul, brokoli, yumurta, tuna balığı, mango, papaya, kavun, balkabağı gibi gıdalar sayılabilir. Takviyeler kullanılarak A vitamini alınmasına dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. A vitamini fazlalığı saç dökülmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, kemik sorunları ve kas ağrıları gibi şikayetlere neden olabilirken kronikleştiği takdirde karaciğerde hasar meydana gelmesine de yol açabilir.

 

Beta Glukan

Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli maddelerden olan beta glukanlar doğal besinler aracılığı ile ya da takviyelerle vücuda alınabiliyor. Yulafta yoğun olarak bulunan bu faydalı madde; maya, tahıl ve mantar gibi besinler aracılığı ile elde edilebiliyor. Beta glukanların glikoz zincirlerinin dizilişleri farklı olabiliyor ve bu fark da biyolojik aktivite mekanizmasını değişebiliyor. Bu nedenle takviye ile beta glukan alınacaksa içeriklerinin araştırılması gerekiyor.

Grip ve soğuk algınlığı yaşayanlar, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları geçirenler, tekrarlayan enfeksiyonları olanlar, enfeksiyonların hızla bulaşacağı kalabalık yerlerde vakit geçirenler, yoğun tempo nedeniyle strese girenler, düzensiz beslenenler ve sık sık aft ve uçuk geçirenler Beta glukan kullanabilir. Beta Glukan takviyeleri beslenmeyi ve genel sağlığı desteklediği için uygun dozda günlük olarak kullanılabilir. Bu doz; bir yaşının üzerindeki çocuklar için 10 mg; yetişkinler için 20 mg olarak önerilmektedir. Hastalıkla karşılaşılması durumunda bu doz yükseltilebilir. Tüm takviyelerde olduğu gibi Beta Glukan takviyesi için de uzman görüşlerinin alınması önemlidir.

 

Çinko

Vücuttaki enfeksiyonu kontrol altına almada yardımcı olan çinko bağışıklık sistemini desteleyen mineraller arasında önemli bir yere sahiptir. Vücut tarafından üretilemediği için takviyeler ya da besinler aracılığı ile alınması gereken bu mineral sindirim ve sinir sistemi sağlığını da destekler.

Süt, yoğurt, peynir, yumurta, yulaf, kinoa, mantar, lahana, bezelye, kuşkonmaz, sardalye, hindi, tavuk, yengeç, ıstakoz, midye, kuzu eti, dana eti, kabak çekirdeği, barbunya, somon balığı gibi birçok besin çinko içermektedir.

 

E Vitamini

Tıpkı C vitamini gibi vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan E vitamini, güçlü bir antioksidan olarak kabul edilir. Vücudumuzda gerçekleşen yaklaşık 200 biyokimyasal reaksiyonun parçası olan E vitamini bağışıklık sisteminizin sağlıklı bir şekilde işlemesinde kritik bir öneme sahiptir.

Ay çekirdeği, badem, fındık yağı, ayçiçek yağı, badem yağı, fındık, çam fıstığı, fıstık, somon balığı, avokado, kırmızı biber, mango ve kivi E vitamini içeren besinlere örnek olarak verilebilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için tercih edebileceğiniz gıdalar ile ilgili bilgi aktardıktan sonra önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bağışıklık sistemimizin mümkün olduğunca güçlü olması gereken bu dönemde lütfen bilinçsiz şekilde takviyelere yönelmeyelim. Mutlaka uzman görüşüne başvuralım. Vitaminlerin eksikliği kadar fazlalığı da sağlığımızı etkileyebilir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.