Suda Neden Nefes Alamıyoruz?

Madem ki su oksijen ve hidrojenden oluşuyor, neden su altında nefes alamıyoruz? Zaman zaman aklımıza takılan ve gerçek olması halinde su altı dünyasının zenginliklerine tanıklık etme hayali kurduran bu sorunun yanıtlarını yazımda bulabilirsiniz. Korona haberlerinin hız kesmediği bugünlerde havanızı değiştirecek bir yazı sizleri bekliyor.

Su altında nefes alabiliyor olsak sizce de muhteşem olmaz mıydı? Daha önce hiç görmediğimiz yaşam formlarıyla tanışmamız ve doğanın tüm güzelliklerine şahit olmamız için hayalini kurduğumuz bu düşünce maalesef ütopyadan öteye geçemiyor. Akciğerlerimizin anatomik özellikleri ve elementlerin oluşturduğu bileşiklerde gerçek özelliklerini yitirmeleri suda nefes alamamamıza neden oluyor.

Su İçerisindeki Oksijeni Soluyamayız, Çünkü…

Biz nefes aldığımızda soluduğumuz hava burnumuzdan nefes borumuza ve nefes borumuzdan da  bronşlarımıza doğru yayılır. Bronşlar akciğerlerimizden geçerken bronşiyol adı verilen daha küçük tüplere ayrılarak alveol adı verilen keselerde sonlanır. Alveoller soluduğumuz oksijenin kana karışmasında da kandaki karbondioksitin salınmasında da görev yapar.

Suyun içerisinde oksijen olsa da akciğerlerimizin yüzey alanı suyun içeriğindeki oksijeni alabilmek için yeterli genişliğe sahip olmamakla birlikte akciğerlerin yapısı da sıvı içerisindeki oksijeni ayrıştırmaya uygun değildir. Suda çözünen oksijeni solumak için akciğerlerimiz balıklardaki solungaçlar kadar efektif bir filtreleme gerçekleştiremez. Üstelik sıcak kanlı olmamız nedeniyle de soğuk kanlı balıklarla kıyaslandığında çok daha fazla gereksinim duyarız. Hazır balıklardan bahsetmişken yunuslar ve balinalar ile ilgili de küçük bir bilgilendirme yapabilirim.

Yunuslar ve Balinalar Suda Solunum Yapmaz

Yunuslar ve balinalar da biz insanlar gibi akciğerlere sahiptir ve akciğerleri ile solunum yaparlar. Yine de çok uzun süre boyunca su altında kalabilirler. Fakat sanılanın aksine ne yunuslar ne de balinalar su altında nefes alabilirler. Su yüzeyine çıktıklarında solunum yapan bu deniz canlılarının akciğer kapasiteleri insanların akciğer kapasitesinden çok daha fazla olduğu için su altında nefes alabildiklerine dair yanlış bir kanı oluşmaktadır.

Akciğerlerimizin yapısı ve suyun içerisindeki oksijenin hidrojenle birleştikten sonra yapısının değişmesi suda nefes alamamamıza neden olsa da bilim insanlarının bu konu üzerinde çalıştıkları bilinmektedir. “Dalgıç kristali” adı verilen bir madde üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.