KOAH Hastalarının Görmezden Gelmemesi Gereken 5 Semptom

KOAH olarak adlandırılan ‘Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’ nefes almayı zorlaştıran kronik ve ilerleyici amfizem, kronik bronşit ve refrakter astım gibi akciğer hastalıklarını ifade etmek için kullanılan genel bir terim olarak değerlendirilebilir. Nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi şikayetlerin süreklilik kazandığı bu hastalığın tedavisi ile hastaların yaşadığı şikayetlerin hafifletilmesi ve hayat kalitelerinin arttırılması hedeflenir.

KOAH hastaları göğüs hastalıkları uzmanlarına düzenli olarak muayene oldukları takdirde sağlık durumlarının yakından izlenmesine ve gerekli tedbirlerin alınmasına bağlı olarak günlük hayatlarındaki hareket kapasitelerini yükseltebilirler ve konforlarını arttırabilirler.

KOAH çeşitli belirtilere neden olabilmekle birlikte hastalığın yol açtığı belirli semptomlara karşı hastaların tetikte olması gerekir. Bu yazımda KOAH hastalarının ihmal etmemesi gereken semptomları sizlerle paylaşacağım.

  1. Her Zamanki Aktiviteleri Gerçekleştirememe

Kişiye özel planlanan KOAH tedavisi sayesinde KOAH hastalarının çok büyük bir kısmı iş hayatlarına devam edebilir ve günlük aktivitelerini sürdürebilir. Tedavi sürecinde hastalar her zaman gerçekleştirdikleri günlük aktiviteler sırasında zorlanmaya başlarlarsa zaman kaybetmeden göğüs hastalıkları uzmanlarına muayene olmalıdır.

Kısa mesafeleri yürürken zorlanma, nefes darlığında ve öksürükte artış gibi semptomlar enfeksiyon habercisi olabilir. Dolayısıyla tedavi sürecinin yeniden planlanması gereklilik haline gelebilir.

  1. Uyku Problemi

Geceleri sık sık uyanan veya uykuya dalmakta zorlanan KOAH hastalarının uzmanlarla iletişime geçmesi önerilir. KOAH’lı hastalarda eş zamanlı olarak uyku apnesi rahatsızlığı da görülebilir. Uyku sırasında solunumun durması ile karakterize olan uyku apnesi oksijen gereksiniminin karşılanamamasına neden olur ve bu durum KOAH hastaları için ciddi bir risk oluşturabilir.

  1. Öksürükte Artış

Öksürük KOAH hastalığı olan kişilerde en yaygın görülen şikayetler arasında yer alır. KOAH hastalarının daha çok öksürmeye başlaması hastalığın ilerlediğinin ve tedavide değişiklik yapılması gerektiğinin en önemli sinyallerinden biridir.

Öksürük, zatürre gibi akciğer enfeksiyonlarının da habercisi olabildiği için KOAH hastalarının tedbirli olması gerekir. Öksürük miktarı ve balgam renginde farklılaşma yaşayan, ek olarak ateş ve nefes darlığı gibi şikayetlerinde artış görülen hastalar tıbbi destek almalıdır.

  1. Göğüs Ağrısı

Nefes alırken göğüs ağrısı şikayeti yaşamaya başlayan KOAH hastalarının bu belirtiyi dikkate alması gerekir. Nefes alımı ile birlikte göğüste ağrı oluşumu zatürre belirtileri arasında yer alır.

Zatürre kaynaklı göğüs ağrısı sürekli görülmez, derin nefes alınacağı sırada etkisini hissettirir ve göğüs bölgesinin genelinden ziyade spesifik bir kısmında ortaya çıkar. KOAH’lı hastalar için zatürre ciddi bir tehdit oluşturabileceği için derin nefes alırken göğüs ağrısı yaşayan kişilerin göğüs hastalıkları uzmanlarına muayene olması oldukça önemlidir.

  1. Ateş ve Balgamda Koyulaşma

KOAH hastalarının sıklıkla yaşadıkları şikayetler arasında yer alan ateş ve balgamda koyulaşma ihmal edilmemesi gereken semptomlardır. Akut bir enfeksiyon habercisi olan bu şikayetlere zamanında müdahale edilmeli ve hastalara ilaç tedavisi düzenlenmelidir. Akut ataklarla seyreden KOAH hastalığında atakların en sık sebeplerinden birisi de enfeksiyonlardır. Geçirilen her atak hastalığın ilerlemesine neden olduğundan atakların önlenmesi ya da zamanında müdahale edilmesi hastalığın seyri açısından çok önemlidir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.