Wuhan’da Yayılan Coronavirüs Nedir?

Yüzeyinde yer alan taç şeklindeki çıkıntılardan dolayı koronavirüs adı verilen ve alfa, beta, gama ve delta olmak üzere dört alt gruba sahip olan virüslerin çok farklı çeşitleri olsa da günümüze kadar yalnızca 229E(alfa), NL63(alfa), OC43(beta), HKU1(beta), MERS-CoV ve SARS-CoV tipleri insanlara bulaşmaktaydı. Ancak Çin’in Hubei eyaletinde ortaya çıkan yeni bir koronavirüs türü olan 2019-nCoV isimli virüs de bu listeye eklendi.

1960’lı yıllarda insanlara bulaştığı keşfedilen bu virüslerden 229E, NL63, OC43 ve HKU1 virüsleri oldukça yaygın ve insanları etkileyen virüslerden. Ancak bazı koronavirüsleri hayvanlarda evrimleşerek insanlara bulaşmaya başladı. 2002 yılında ilk kez yine Çin’de ortaya çıkan SARS adıyla bilinen SARS-CoV virüsü 1 yılda 8908 kişiye bulaştı ve 774 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. 2012 yılında Suudi Arabistan’da ortaya çıkan MERS-CoV isimli virüs ise Arap Yarımadası’nda yer alan ülkelerde yayıldı ve günümüzde hala yakından takip edilmektedir.

9 Ocak 2020 tarihinde ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni bir koronavirüs olarak kabul edilen 2019-nCoV ise Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan şehrinde ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 24 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan son rapora göre Çin’de ortaya çıkan bu yeni virüs dünya çapında 830’u Çin’de olmak üzere toplamda 846 kişiyi etkiledi. Şu anda bilindiği kadarıyla Çin dışında Japonya, Kore, Vietnam, Singapur, Tayland ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmış durumda. Bu yayılmaya Wuhan’ı ziyaret eden turistlerin neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca Vietnam’da koronavirüs ilk defa insandan insana bulaştı. Şu ana kadar yeni koronavirüs yüzünden 25 kişi hayatını kaybetti. Henüz ülkemizde ise bir vakaya rastlanmadı.

Coronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs yaygın olarak solunum şikayetleri, ateş, öksürük, nefessiz kalma ve nefes almada güçlük gibi problemlere neden oluyor. Rahatsızlığın ilerlediği durumlarda ise zatürre, ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu, böbrek yetmezliği ve ölüm meydana gelebiliyor. Wuhan’da zatürre şikayetiyle hastaneye giden birçok kişide bu virüse rastlandı ve başta Wuhan olmak üzere toplamda 20 milyondan fazla kişinin yaşadığı 10 şehir karantina altına alındı.

Nasıl Korunmalı?

Dünya genelinde giderek daha fazla endişeye yol açan koronovirüsten korunmak için şu önerilere uyulması gerekiyor:

  • Elleri alkol bazlı ıslak mendillerle silmek ya da sabun ve suyla sık sık yıkamak.
  • Öksürdükten ya da hapşırdıktan sonra elleri yıkamak.
  • Ateş ve öksürük gibi rahatsızlıklara sahip kişilerle fiziksel temastan kaçınmak.
  • Çin’de meydana gelen korona virüs salgını Wuhan’daki hayvan pazarında ortaya çıktı. Bu nedenle canlı hayvanlarla direkt olarak temastan ya da bu hayvanların temas ettiği yüzeylerden kaçınmak da korunma yöntemleri arasında yer alıyor.
  • Bunların yanı sıra çiğ ya da az pişmiş hayvan ürünlerini tüketmemek gerekiyor. Çiğ et, süt ve diğer hayvan organlarına dikkatli bir şekilde yaklaşmak tavsiye ediliyor.

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.